Karta katalogowa 2
Boratyn, Cerkiew drewn. św. Mikołaja Cudotwórcy - rozebrana 1955
gmina: Chłopice, powiat: jarosławski, województwo: podkarpackie
rodzaj obiektu: cerkiew    istnieje: NIE   rok powstania: 1893
współrzędne geogr. 49.93502,22.66205      Zobacz na mapie
Obiekty w pobliżu: km    
 
 

Według D.Błażejewskiego cerkiew zbudowana w 1893, remontowana w 1909. Poprzednia cerkiew w Boratynie wspominana jest w 1928, w związku z wizytacją biskupa Snihurskiego. Jako miejscowości obsługiwane przez tutejszego kapłana, autor podaje wioski Dobkowice, Chłopice, Jankowice i Tapin.

W audycji zrealizowanej w grudniu 2016 r. przez telewizję "Twoja TV" z Jarosławia, podano wiadomość, że cerkiew istniała od XVIII w. Metryki parafialne prowadzone było od roku 1800, ale w aktach znajdowały się również zapiski z XVIII w. W 1803 r. świątynia została gruntownie odnowiona a kolejny remont cerkwi miał miejsce 90 lat później. Ta ostatnia data jest zbieżna z datą budowy cerkwi, podawaną przez Błażejewskiego. Istnienie w XVIII wieku (tej, lub wcześniejszej) cerkwi w Boratynie nie budzi wątpliwości, została zaznaczona na mapach Cesarstwa Habsburgów zredagowanych w latach 1763-1787.

Lokalizacja na współczesnej mapie jest podana orientacyjnie. Była to budowla trójdzielna, o bryle kościoła łacińskiego. W pobliżu stała dwukondygnacyjna, drewniana dzwonnica. Po wysiedleniu grekokatolików w 1948 r świątynia użytkowana przez kościół rz.-kat. do czasu wybudowania nowego kościoła murowanego. Rozebrano ją w roku 1955. Według relacji starszych mieszkańców Boratyna, wyglądem przypominała cerkiew w Chłopicach. Plac cerkiewny otoczony był drewnianym ogrodzeniem z żelazną, kutą bramą. Brama została potem zastosowana w ogrodzeniu nowego kościoła a wkrótce wywieziona na złom do Rokietnicy. Wśród mieszkańców Boratyna powtarzana jest opowieść, jakoby król Jan II Sobieski, wracając z odsieczy wiedeńskiej zatrzymał się w tutejszej cerkwi, gdzie zostawił swoją narzutę, haftowaną złotymi nićmi. Narzuta została zabrana na Ukrainę przez opuszczającego Boratyn podczas wysiedleń po II wojnie św. proboszcza.

 

(1) 1787, Maps of the Habsburg Empire, Mapa z XVIII w.